top of page
Obrázek autoraAnna Hermannova

Není hambáč jako hambáč

Postřeh z tramvajové zastávky:

Cestou MHDčkem jsem zaregistrovala na tramvajových zastávkách v centru reklamy na Burger King (mezinárodní řetězec fástfúdu na úrovni Mekáče a KáEfCéčka). Ano, jsme sice ve Francii, ale fástfúdy tu taky existují, nenechte se zmást. Dokonce tu mají mekáč přímo uprostřed největšího hlavního náměstí v samém srdci centra. Kultúra jak řemen.


Pojďme si ukázat francouzské reklamy na Burger King z ledna 2023:

Překlad bublin: Hranolky: Jsme oloupané! | Vaříme se!

Nugetky: Dobrý den. | ... | Halo! Říkal jsem, dobrý den!

Překlad bublin:

Burgery: Pffff | Co je? | Nic. | Proč funíš? | To už nemůžu ani funět, nebo co? | Pffff.

Cibule: Jak je? | Druhá cibule si začne sáhodlouze stěžovat na miliardu věcí od špatného počasí přes špatný spánek, rodinu, práci, kamarády a hlučné sousedy a jejich psa - a vše zakončí slovy: ale jo, jinak to jde.


Kromě toho, že reklama očividně satiricky a velmi vtipně cílí na nevrlost a podrážděnost v běžné každodenní komunikaci - která zůstává pořád ještě tak trochu typickým rysem frantíků (ačkoli tedy spíš mezi starší generací, nou ofens, a rozhodně se s ní nesetkávám nikde na kampusu ani v rámci univerzity, kde jsou všichni naopak až překvapivě milí a vstřícní) - mou pozornost si vysloužily především tyto nápisy:

Kvalitní francouzské suroviny. Používáme pouze brambory francouzského původu.

Kvalitní francouzské suroviny. Používáme pouze cibule francouzského původu.

Kvalitní francouzské suroviny. Používáme pouze kuřecí maso z volných chovů ve Francii.

Kvalitní francouzské suroviny. Používáme pouze hovězí maso francouzského původu.


To mě zaujalo. Takže jsem gúglila a našla jsem článek z roku 2022, který tvrdí, že až 75 % surovin, ze kterých se vyrábí jídlo ve fástfúdovém řetězci Burger King na území Francie, pochází z francouzského potravinářského průmyslu.


Vualá. Jinými slovy, když si dáme hambáče v Česku, tak jíme ze 75 % úplně něco jinýho, než když si dáme hambáče ve Francii. A to mluvíme jen o blbým fástfúdu, dámy a pánové. Zatímco v Česku - to jsem teda neověřovala, ale je to můj skeptický předpoklad - žvýkáme pravděpodobně bůhvíodkud importované bůhvíco, ve Francii si šmákneme na hambáči ze 75 % z místních surovin - no a jak jsme si už hezky ukázali, jestli frantíci něčemu věnujou nadstandardní pozornost a péči, je to jídlo. Takže se nebojím předpokládat, že jejich lokální potraviny nebudou zrovna nějaký odpad.


Každopádně jsem se v Česku ještě nikdy nesetkala s tím, že by se fástfúd na bilbórdu tak okatě chlubil, že používají do burgrú místní suroviny. Selaví.


Ne, že bych teda měla zrovna potřebu tady jít na jídlo do fástfúdu - to je asi to poslední místo, kam bych se tady šla najíst. Ale přišlo mi to jako zajímavý fakt.


Mimo to, zatímco u nás reklamy na fástfúdy prezentují své produkty ve stylu "hej, to, co servírujeme, není zas tak nezdravé, jak se pořád říká," tady se na každém druhém bilbórdu na fástfúd dočtete (parafrázuji), že "fástfúd je nezdravý a denně bys měl sníst aspoň 5 kusů ovoce a zeleniny". A to ne někde miniaturním písmem v poznámce pod čarou, ale velkým písmem přes celý bilbórd!

Takže, dámy a pánové, Bonaptit!

 

Slovníček:

vualá - voila - tadá

selaví - c´est la vie - to je život

bonaptit - bon apetit - dobrou chuť

nou ofens - no offence (Aj) - bez urážky




Montpellier leden 2023

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page